دانلود رایگان پروژه ، تحقیق ، مقاله فارسی

 
  جستجوی پیشرفته مطالب: بخش مقالات رایگان > معارف انقلاب علوم دینی > پروژه تحقیق مقاله فارسی
 
 
 
دانلود رایگان مقاله و تحقیق فارسی معارف ،انقلاب و علوم دینی
 
   

دانلود رایگان مقاله خانواده يك نظام اجتماعي

انقلاب صنعتي را به واقع مي توان يكي از رخدادهاي مهم تاريخ بشر به حساب آورد از آن بابت كه كمتر رويدادي را در جهان مي توان ذكر كرد كه تا بدين حد در جوانب ابعاد حيات انسان اثر گذارده باشد . شيوه زندگي و اصولا” طرز فكرها در رابطه به آن دگرگون گرديد ، انديشه هايي جديد در رابطه با حيات نوين پديد آمدند كه دامنه آن بزودي‌ در اقصي نقاط جهان گسترده شده و حتي كشورهاي غير صنعتي را هم زير پوشش قرار دارند . اخلاق كه تا آن روزگار بيشتر جنبه تعييني داشت به مرحله استنابطي رسيد و هر گروه و طرفدار مكتبي كوشيدند كه آن را بر اساس ديد و برداشت خود تبيين كنند ، ارزشهاي گذشته به ويژه در زمينه روابط زير سئوال قرار گرفتند و چه بسيار از آنها كه فاني شده و به جايش ارزشهاي ديگري پديد آمدند . از جمله مؤسسات و نهادهايي كه در سايه اين تحول بزرگ دگرگون گرديد مساله خانواده و ارزش و قداست آن بود . ما حتي از اوائل قرن بيستم شاهد عملكرد و طرز فكرهايي هستيم كه در آن سعي به فسخ بنياد خانواده و طرد آن بود و خداي مي داند كه اين انديشه زهرآگين چه فاجعه اي براي بشر آفريده است .

ادامه مطلب + دانلود

دانلود رایگان پروژه آشنايى با انديشه‏ هاى سياسى پيامبر اسلام (ص) تشريح رهبرى سياسى پيامبر اعظم(ص)

مسئله گسترش اسلام و رشد سريع و پيشرفت آن يكى از مسائل مهم تاريخى جهان است كه درباره علل آن بحث و گفتگوهايى زياد شده و كتب، مقالات، رسالات، و نشريات و انديشه‏هاى گوناگونى ارائه شده است. اما آنچه همه انديشمندان، روشنفكران، تاريخ نويسان، متفكران و... اتفاق نظر دارند اين است: كه اسلام از روز اول چون چشمه صاف و زلالى، روان شد و رفته رفته بر پهنا و ژرفاى آن افزوده گشت و سرانجام به صورت جويبار و اقيانوسى عظيم در آمد كه در سرزمين‏هاى مختلف، بشريت را آبيارى مى‏كرد و انسانهاى تشنه را سيراب مى‏ساخت و هم اكنون نيز هر چه پيشتر مى‏رود، عميق‏تر و وسيع‏تر مى‏گردد و به راستى مى‏تواند همه سنت‏هاى غلط را از بين ببرد و مردم را در هر زمان و مكان به راه هدايت رهنمون شود. اسلام عليرفم سياست‏هاى استعمارى جهان همچنان با صلابت به پيش مى‏رود و فعاليت‏هاى تبليغات انحرافى دشمنان، به خاطر در هم كوبيدن پايه‏هاى اسلام نتوانسته است كارى از پيش ببرد.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود رایگان مقاله معیشت در سایه اخلاق اسلامی

معیشت و فضیلت»، همین معنا بازکاوی شده است و با تفکیک فضایل اخلاقی به دو دسته‏ی خادم و مخدوم، توضیح داده شده است که اخلاقیداریم که برای زندگی است (خادم) و اخلاقی داریم که زندگی برای اوست (مخدوم). اخلاق خادم، حجم اصلی علم اخلاق را فرا می‏گیرد و آن اصل اخلاقی مخدوم (یا فرااخلاقی)، به حقیقت چیزی غیر از این نیست که باید اخلاقی بود و اخلاقی زیست. و این نکته‏ای است که در «اخلاق خدایان» هم بر آن تنبیه و تأکید رفته است. نظریه‏ی غفلت و سهمی که رذایل در سامان دادن به زندگی آدمیان دارند و این که سیئات فردی حسنات جمعی‏اند، و این که پرداختن سهم بدن و گرفتار تن نماندن، پرواز روح در فضای معنا را ممکن‏تر و مطبوع‏تر می‏کند، نکته‏های مرکزی و محوری «معیشت و فضیلت»اند.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود رایگان مقاله الهيات فلسفي اسلامي

روايت‌ انتقادي‌ نصر: "دانش‌ و تقدس‌ زدايي" ما اكنون‌ بيش‌ از آن‌ زماني‌ كه‌ نصر سخنراني‌ هايش‌ را ايراد كرد، منقاد نقد او از پارادايم‌ فلسفي‌ روشنگري‌ هستيم، چرا كه‌ اينك‌ نقدها در جهاني‌ صريحاً پسامدرن‌ به‌ شتاب‌ جاي‌ خود را باز مي‌كنند. با اينهمه‌ آنان‌ كه‌ خيلي‌ زود تغيير كيش‌ مي‌دهند، خود را حامل‌ پيش‌ فرضهاي‌ مدرن‌ خود مي‌بينند و بدين‌ طريق‌ نتيجه‌ مي‌گيرند كه‌ اگر دانش‌ به‌ شيوهِ دكارتي‌ نتواند ايمن‌ باشد، به‌ هيچ‌ طريق‌ ديگري‌ نيز ايمن‌ نخواهد بود. بنابراين، در واقع‌ هيچ‌ چيز را نمي‌توان‌ شناخت‌ يا به‌ قول‌ عوام‌ "هر چه‌ بايد بشود مي‌شود"3. چنين‌ واكنشي‌ كاملاً در مورد نصر قابل‌ فهم‌ است، زيرا او در واقع‌ به‌ ما نشان‌ مي‌دهد كه‌ جريان‌ امور چنان‌ بوده‌ كه‌ اين‌ واكنش‌ كمابيش‌ اجتناب‌ناپذير است. آنگاه‌ كه‌ فلسفهِ حقيقي‌ نقاب‌ از رخ‌ برافكند، همه‌ چيز نيز به‌ راستي‌ مي‌گذرد. در عين‌ حال‌ ريشهِ اين‌ پرده‌ افكني‌ را مي‌توان‌ علاوه‌ بر فلسفهِ دكارت‌ در "فلسفه‌ مدرسي‌ اولي" كه‌ شامل‌ اكويناس، بوناونتورا و همچنين‌ دانس‌ اسكاتوس‌ مي‌شود، نيز ملاحظه‌ كرد. اين‌ هم‌ نهادها(Syntheses) به‌ ويژه‌ هم‌ نهاد تومايي‌ با محبوس‌ ساختن‌ شهودهائي‌ كه‌ به‌ مرتبه‌اي‌ مابعدالطبيعي‌ تعلق‌ دارند، در چارچوب‌ مقولات‌ قياسي‌ به‌ افراط‌ در راسيوناليسم‌ گراييدند. به‌ بيان‌ دقيق‌ كلمه‌ اين‌ مقولات‌ به‌ ناگزير چنان‌ بودند كه‌ نه‌ سرشت‌ صرفاً استدلالي‌(purely rational) بلكه‌ سرشت‌ شهود عقلاني‌(intellectual) خود را به‌ جاي‌ آنكه‌ عيان‌ سازند نهان‌ مي‌كردند.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود رایگان پروژه خواص و حالات روح در ظاهر و باطن انسان

مسئله وجود روح از مسائل بسیار اساسی در میان باورهای دینی و همچنین از کهن ترین باورهای انسانی است که در میان بسیاری از ملل رایج بوده و هنوز هم رایج است. بسیاری از دین خویان اعتقاد دارند حیات آنها تنها محدود به جسم آنها نمیشود و هر انسانی علاوه بر وجود مادی خود وجودی فرا مادی نیز دارد که به آن روح گفته میشود. بر اساس باورهای اسلامی این روح در هنگامی که انسان خلق میشود به بدن او وارد میشود و بعد از مرگ او از بدن خارج میشود. این در حالی است که انقلاب علمی که در تاریخ بشر شکل گرفت تمام مفاهیم ماوراء طبیعی را از دنیای علم بیرون انداخت و به همین دلیل چیزی به نام روح در هیچ یک از رشته های علمی امروز به رسمیت شناخته نمیشود. از آنجا که زیر سوال رفتن روح باعث به زیر سوال رفتن بسیاری از باورهای دینی میشود و از آنجا که وجود روح باعث میشود افراد زیادی به وجود "دنیایی فراتر" (1) از دنیای حقیقی که روبروی ما است میشود و از آنجا که مسئله وجود روح همواره از خداناباوران و خردگرایان پرسش میشود، شایسته است که پیرامون آن توضیحاتی داده شود.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود رایگان پروژه تعامل با جوانان از منظر اسلام

مدتی است که رسانه های جمعی متفق القول روی مسائلی مانند افزایش ضریب امنیت اجتماعی، مبارزه با مفاسد اجتماعی، مبارزه با بد حجابی، مبارزه با اراذل و اوباش، مانور داده و عملکرد نیروهای انتظامی و امنیتی را بیان می کنند. اگر به عمق و ژرفای قضیه بنگریم مخاطبین این طرح، همه جوانانی هستند که به عنوان نیروی کارآمد می توانند هر یک چرخی از چرخهای این مملکت را به حرکت در آورند اما ... در این مقوله سعی بر این است که ان شاء ا... با دید باز به این مسئله پرداخته و با تقسیم بندی شرایط و اوضاع و احوال و فرهنگها و نقل قول بزرگان دینی خط مشی را مشخص و راهکارهای ارائه شده را جمع بندی کنیم تا بتوانیم جامعه ای شاداب، سالم و باطراوت را ترسیم نماییم.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود رایگان تحقیق اجمالي از تاريخ زندگي امام علي (ع)

Amir al-mu’minin Ali -- upon whom be peace —was the son of Abu Talib, the shaykh of the Banu Hashim. Abu Talib was the uncle and guardian of the Holy Prophet and the person who had brought the Prophet to his house and raised him like his own son. After the Prophet was chosen for his prophetic mission, Abu Talib continued to support him and repelled from him the evil that camefrome the infidels among the Arabs and especially the Quraysh. According to well-known traditional accounts Ali was born ten Years before the commencement of the prophetic mission of the Prophet. When six years old, as a result of famine in and around Mecca, he was requested by the Prophet to leave his father’s house and come to the house of his cousin, the Prophet. There he was placed directly under the guardianship and custody of the holy prophet.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود رایگان پایان نامه مهدویت

انتظار فرج، انتظار صدور فرحان عمومی علیه کفر و ستم است. انتظار یعنی بر طرف کردن عوامل غیبت او و فراهم ساختن زمینه ظهورش ظهور موفورالسدور او پایان رنجها و کج راهی های بشریت و آخرین امید انسان برای رسیدن به عدالت، صلح، معنویت و سعادت است. راست قامتان منتظر، هر روز بر او سلام می کنند، با او تجدید عهد می نمایند ، برای یاری اش همیشه آماده اند و از هرچه که ظهور او را تأخیری می اندازد (گناه، دنیا طلبی، فساد، منکر و ...) پرهیز می کنند. عن محدبن عثمان العحدی (رض) قال: والله ان صاحب هذا الامر لنهضد الموسم كل سنه بري الناس و يعرفهم و يروقه ولايعد فونه. محمد بن عثمان رضي الله عند (نائب دوم حضرت) گويد: قسم به خدا هر آينه حضرت حجت- عليه السلام- در هر سال در مراسم حج حاضر مي شود را مي بيند و آنها را مي شناسد و ايشان نيز او را مي بينند ولي حضرت را نمي شناسند.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود رایگان تحقیق انقلاب اسلامي

انقلاب اسلامي كه در هزار و چهارصد و بيست و سه سال پيش به دست تواناي پيامبر اسلام محمد بن عبدالله ( ص) صورت گرفت به حق مي توان ادعا كرد كه نفخ صوري بود در كالبد مردگان و محرومان تاريخ ، حيات و زندگي نويني بود در تاريخ بشريت ، با كمال قدرت و بالندگي در كمتر از نيم قرن جهان آنروز يعني آسيا ، آفريقا اروپا را روشن و از خواب جهالت و گمراهي بيدار نمود . انقلاب اسلامي و تمدن ايجاد شده بوسيله آن گر چه در عهد مامون عباسي يعني آغاز قرن سوم در اوج شكوفائي بود لكن اگر رهبري اين انقلاب و تمدن بزرگ از مسير خودش منحرف نشده بود

ادامه مطلب + دانلود

دانلود رایگان تحقیق آفات زبان

و قولوا للناس حسناً. «با مردم به خوبي و با زبان خوش سخن بگوييد.» يصعد الكلم الطيب. «كلمه نيكو و سخن پاك (به سوي خدا) بالا مي رود.» و لا تنابزوا بالالقاب. «و به اسم و القاب زشت و ناپسند، همديگر را صدا نزنيد.» و لاتسبوا الذين يدعون من دون الله فيسبواالله عدواً بغير علم. «شما مؤمنان بر آنان كه غير خدا را مي خوانند (و مي پرستند) دشنام مدهيد، تا مبادا آنها هم از روي دشمني و جهالت به خدا (و خدا و آئين و مذهب شما) دشنام دهند.»

ادامه مطلب + دانلود
    
صفحه 1 از 32اولين   قبلي   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدي   آخرين   
رفتن به صفحه:   برو 

 
 

 

 
 

 
 
تمامی حقوق این سایت متعلق بهOloomSara.com می باشد.
Copyright © 2015-2016 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد