تماس با ما درباره ما اعضای ویژه تبلیغات فروشگاه انجمن آپلود پروژه شما صفحه نخست

تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

 
  جستجوی پیشرفته مطالب: صفحه نخست
 


 

 

 

 

 

 
آخرین مقالات سایت
 
   

دانلود مقاله بررسی نسب وارث كودک ناشی از تلقيح مصنوعی

جامعه بشري دائماً در حال تغيير و تحول است. روز به روز مسائل جديدي پيش مي آيد كه از جنبه هاي مخلف نياز به بررسي و پژوهش دارد. علم حقوق نيز ناگزير است تا همزمان با اين تحولات، توسعه يابد تا جوابگوي نيازهاي جامعه باشد چون در غير اينصورت مشكلات عديده اي بر سر راه جامعه قرار مي گيرد. لذا فقدان قانون در مورد مسائل جديد منجر به هرج و مرج مي گردد. يكي از مسائل جديد كه از جنبه هاي مختلف قابل بررسي است تا مسئاله روشهاي جديد باروري به طريقه مصنوعي مي باشد. مسئاله تلقيح مصنوعي ابتداءاً در مورد گياهان و حيوانات انجام شد و كم كم در مورد انسان هم انجام شد و نتايج مثبتي داشت. تلقيح مصنوعي مي تواند باعث حل مشكلات بسياري از خانواده ها شود كه از نعمت داشتن فرزند محروم اند.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله بررسی اصل استقلال قضاوت در ايران

مردم در آغاز يك دسته بودند و اختلافي در ميان آنها وجود نداشت كم كم دسته ها و قبايل بوجود آمدند و چون كه بخاطر گذارندن زندگي رزومره با يكديگر داد وستد داشتند اختلافات و تضادهايي در ميان آنها پديدار شد كه بايد رفع خصومت مي شد. هر گاه اختلاف در ميان خانواده بود رييس خانواده رفع خصومت مي كرد و اگر بين دو نفر در اجتماع اختلافي پيش مي آمد ابتدائاً ممكن بود طرفين خودشان توافق كنند يا اينكه شخص ثالثي را براي داوري بين خود انتخاب كنند و شخصش منتخب طرفين بايد با رعايت بي طرفي و از روي عدالت و راستي قضاوت مي نمود و معمولاً به اشخاصي رجوع مي كردند كه از نقطه نظر اجتماعي در موقعيت بالاتري باشد

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله اصل عدم مداخله (حقوق بشر)

مفهوم «حقوق بشر بين الملل» از سال 1945 موجب انقلابي در رشته حقوق بين‌الملل گشت. اين انقلاب بسياري از نظم حقوق بين الملل قبل از سال 1945 را به چالش كشاند ، از اينرو دكترين «عدم مداخله» به اصلي بنيادين متحول گرديده است. دربررسي روابط بين دو دكترين مشخص مي‌گردد كه اين آئينها براي حمايت از منافع مختلف تحول يافت. در واقع حقوق بشر بين‌الملل براي حمايت از منافع افراد و گروهها، اقليتها و اكثريت مردم توسعه يافت. اصل عدم مداخله از لحاظ تاريخي (در آمريكاي لاتين)، بعنوان يك اصل حمايتي براي دولتها در رابطه با امورشان با ساير دولتها توسعه يافت. در بطن مفهوم عدم مداخله يك مفهوم فرعي «صلاحيت داخلي»3 نيز وجود دارد. اين مفهوم نيز مقاصد مختلفي را دربردارد ، از جمله مرز صلاحيت بين موضوعات حقوق بين‌الملل و موضوعات حقوق داخلي را معين مي‌سازد.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله استقلال قضاوت در نظام حقوق اسلام

مردم در آغاز يك دسته بودند و اختلافي در ميان آنها وجود نداشت كم كم دسته ها و قبايل بوجود آمدند و چون كه بخاطر گذراندن زندگي روزمره با يكديگر داد وستد داشتند اختلافات و تضادهايي در ميان آنها پديدار شد كه بايد رفع خصومت مي‌شد. هر گاه اختلاف در ميان خانواده بود رييس خانواده رفع خصومت مي‌كرد و اگر بين دو نفر در اجتماع اختلافي پيش مي‌آمد ابتدائاً ممكن بود طرفين خودشان توافق كنند يا اينكه شخص ثالثي را براي داوري بين خود انتخاب كنند و شخص منتخب طرفين بايد با رعايت بي طرفي و از روي عدالت و راستي قضاوت مي‌نمود و معمولاً به اشخاصي رجوع مي‌كردند كه از نقطه نظر اجتماعي در موقعيت بالاتري باشد اين افراد در اجتماعات بيشتر روحانيون و پادشاهان بودند روحانيون بدليل اينكه كمتر در امور عادي و دنيوي دخالت مي‌كردند مورد اعتماد مردم بودند و شاه نيز بعلت سلطه و قدرتي كه بر افراد جامعه داشت

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله تاثیر حاشیه نشینی بر وقوع جرم

احساس ناامني در محله ، تنها به دليل جرايم خشونت آميز نيست بلكه نابهنجاريها و رفتارهاي اخلالگرانه چون اعتياد ، ولگردي ، تكدي گري و سرقت گذشته از اينكه عامل اصلي ترس و احساس ناامني عمومي اند به نوبه خود قطعا زمينه رواج گسترده جرايم را نيز فراهم مي‌نمايند. همانطوريكه اگر پنجره اي از ساختمان بشكند و همچنان تعمير نشده رها گردد به زودي كل ساختمان منهدم خواهد شد . براي پيشگيري از انهدام اجتماع نيز بايد به محض شكسته شدن اولين هنجار فورا با هنجار شكن برخورد كرد . موضوع حاشيه نشيني يكي از معضلات شهري است كه از حيث بستر قرار گرفتن براي ارتكاب جرايم مورد توجه كارشناسان خقوقي و قضايي و جرم شناسان بوده . اينكه جرايم در مناطق حاشيه اي بسيار بيشتر از ساير مناطق اتفاق مي افتد مورد پذيرش همه است و آمارهاي اخذ شده از پرونده هاي مطروحه در دادگستري نيز حكايت از اين واقعيت دارد .

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله علت عدم تصویب جرم سیاسی در نظام کیفری ایران

يکي از اصول معطل قانون اساسي ، اصل يکصد و شصت و هشتم آن است که مقرر مي دارد ( رسيدگي به جرايم سياسي و مطبوعات علني است و با حضور هيات منصفه در محاکم دادگستري صورت مي گيرد . نحوه انتخاب ، شرايط ، اختيارات هيات منصفه و تعريف جرم سياسي را قانون بر اساس موازين اسلامي معين مي کند ) براساس اصل فوق ، تعريف جرم سياسي بر عهده قانونگذار گذ اشته شده است که به موجب قانون جداگانه جرم سياسي را تعريف نمايد ، در حالي که هم اکنون با گذشت 27 سال از تاريخ تصويب قانون اساسي جرم سياسي هنوز تعريف نشده است و اين در حالي است که افرادي بدليل برخي فعا ليتهاي سياسي در زندانهاي کشور در حال تحمل کيفر مي باشند و اين امر خلاف قانون اساسي و خلاف يکي از اصول پر اهميت حقوق جزا يعني اصل قانوني بودن جرايم و مجازات هاست .

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله ضامن و ضمانت در چک

در ماده 310 قانون تجارت از چك بعنوان نوشته اي ياد شده كه به موجب آن صادر كننده چك وجوهي را كه نزد بانك محال عليه (بانكي كه بايد وجه را بپردازد) دارد . كلاً يا بعضاً مسترد يا به ديگري واگذار مي نمايد و در ماده 311 همان قانون مرقوم است كه درچك بايد محل و تاريخ صدور قيد شده و به امضاء صادر كننده برسد و پرداخت چك نبايد وعده داشته باشد و ماده 313 قانون تجارت اشعار داشته كه وجه چك بايد به محض ارائه كارسازي شود و نيز به موجب مواد ديگري ازاين قانون قيد گرديده كه صدور چك ذاتاً عمل تجاري محسوب نمي گردد.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله شروط ضمن عقد در حقوق ایران و مطالعه تطبیقی در فقه و حقوق فرانسه

قانون مدني ايران به پيروي از فقه اماميه شروطصحيحه را به سه قسمت تقسيم نموده است. مهم‌ترين و شايع‌ترين اقسام شروط قابلدرج در ضمن عقد، نوع سوم يعني شرط فعل مي‏باشد. وفق ماده ۲۳۴ قانون مدني شرطفعل آن است‏كه اقدام يا عدم اقدام به فعلي بر يكي از متعاملين ياشخص خارجيشرط شود. براساس اين تعريف، شرط فعل مي‏تواند بصورت مادي و مثبت و يا فعلمنفي باشد مثلاً تعهد فروشنده به بيمه نمودن مبيع قبل ازحمل آن، شرط فعل مثبتو شرط عدم مطالبه دين بايع از برادر مشتري، در قرارداد بيع، ياشرط عدم فروشاز همان مبيع به ثالث در مدت معين، شرط فعل منفي است. شرط پرداخت مبلغي بهزوجه در صورت طلاق وي يا طلاق دادن همسر اولي، در عقد نكاح، شرط فعل مثبت وشرط عدم مضاجعت با زوجه، شرط فعل منفي است

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله حقوق مدنی 3

ج) ایقاع در لغت به معنی واقع ساختن و تحقق بخشیدن آمده است . اما در اصطلاح حقوقی ، ایقاع به انشای یک ماهیت حقوقی با یک اراده گفته می شود . مانند : طلاق دادن که به اراده یک زوج متکی است . و به قبول زن نیاز ندارد .

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله حقوق عابر پیاده و رانندگان از دو نگاه حقوق و فقه

با نگرش به روایات و فتوای فقهای پیشین میتوان گفت مبانی قوانین مورد نیاز در آنها به خوبی بیان شده است و آن احكام را میتوان به زندگی امروز و نیز موضوع مورد بحث تسرّی داد, اما متأسفانه آن مبانی در وضعقوانین دیه برای عابر پیاده و سواره مورد توجه قرار نگرفته است. در این نوشتاركوشیده شده به موضوع حقوق عابر پیاده و رانندگان از دو نگاه حقوق و فقه نگریسته شود

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله حقوق بنیادین بشر در سیستم جمهوری اسلامی ایران به صورت تطبیقی با کشورهای غربی

حقوق بشر مفهوم تازه ای است که پس از جنگ جهانی دوم به وجود آمده است. برداشت¬های مختلف از آن در فرهنگ های متفاوت موجب مجادله در باب حقوق بشر گردیده است. هر یک از برداشت های رایج در باب حقوق بشر به لحاظ فرهنگی و اخلاقی به سنت فلسفی و فرهنگی جوامع مختلف بستگی دارد. سرزمین ایران با پیشینه فرهنگی غنی و تمدن ساز خود از جمله پیشروان تدوین و اجرای حقوق بشر در جهان می باشد. با بررسی در تاریخچه حقوق بشری ایران فرضیه اندیشه «حقوق بشر امروزی یک پدیده غربی است» مردود می گردد. بدین ترتیب سوال اینست که، آیا فرهنگ های مخالف با نگاه اخلاقی خود حقوق بشر را تعریف می کنند؟

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله چیستی شبهه و ملاک عروض آن

شبهه مثل کلمه «غرفه» است که به غُرَف و غُرَفات جمع بسته می شود، فلذا جمع کلمه «شبهه» آن گونه که در مصباح المنیر آمده است، «شبهه و شبهات» است16.( شَبَهتُهُ تشبیها ، مثل لبِستُهُ تلبیسا، وزناً و معنی، مصباح المنیر ) و در لغت به معنای التباس17( جوهری، الصحاح، ج6، ص2236 ) ، پوشیدگی کار و مانند آن18( سیاح ، فرهنگ بزرگ جامع نوین، ج2، ص698) است . همچنین بیان شده است : « من اتّقی الشبهات، فقد إستبری لعرضه و دینه و من وقع فی الشبهات، وقع فی الحرام »19( طریحی، مجمع البحرین، ماده شَبَهَ ) ؛ کسی که از نزدیکی و ورود در شبهات پرهیز می کند، دین و آبروی خویش را مصون می دارد و آنکه در گرداب شبهه ها و موهومات غوطه ور می شود، در حقیقت در حرام اقتاده است. علامه طریحی در مجمع البحرین پس از استناد به این حدیث، کلام حضرت علی (ع) را بیان می دارد و می گوید: « و سمّی الشبهة ُ شبهتاً، لأنها تشبّه الحق »20( نهج البلاغه، ص90، ترجمه محمد دشتی ) ؛ شبهه از این جهت «شبهه» نام گرفته است که، خود را شبیه حق می کند و حق می نماید.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله تحلیلی بر جرم شناسی و راههای پیشگیری از وقوع جرم

تا پیش از تولد جرم‏شناسى کیفر تنها سلاح مبارزه با جرم تلقى مى‏شد و جوامع‏ بشرى(از دوران باستان تا تولد انسان‏شناسى جنایى)براى کاهش بزهکارى بیشتر از نظام کیفرى و شدت مجازات بهره مى‏گرفتند.به دنبال افزایش نرخ بزهکارى با وجود شدت یافتن مجازاتهابرخى اندیشمندان سرعت،حتمیت و قطعیت‏ اجراى کیفر را براى کارایى بیشتر نظام کیفرى در کاهش نرخ جرم پیشنهاد کردند.این‏ امر،به نوبه خود مؤثر بود،اما نظام عدالت کیفرى همچنان در مهار بزهکارى ناتوان‏ ماند.تا اینکه در سالهاى پایانى قرن نوزدهم دانش جرم‏شناسى با گسترش مکتب‏ تحققى پدید آمد.پیدایش این دانش،با دستاوردهاى بسیار مهمى همراه بود؛که از آن جمله مورد توجه قرار گرفتن شخصیت بزهکار(به‏عنوان فاعل جرم)به جاى‏ رفتار بزهکارانه وى بود.بدین‏سان«جرم مدارى»در نظام کیفرى جاى خود را به‏ «مجرم مدارى»سپرد.این تحول سبب شد تا بزهکاران از آن پس دسته‏بندى شوند چرا که اعتقاد بر این بود که علل بزهکارى هر گروه با گروه دیگر و راه مقابله با بزهکارى هریک از آنها با سایرین متفاوت است.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله اشتباه در قتل

قتل ناشي از اشتباه در هدف بدين گونه مطرح مي‌شود كه كسي قصد ارتكاب قتل شخص معيني را دارد و عمليات اجرايي جرم را هم شروع كرده، ولي بنا به علتي دچار اشتباه مي‌شود و در نتيجه شخص ديگري را به قتل مي‌رساند. مثلاً كسي از روي دشمني كه با شخص الف دارد، قصد كشتن وي را مي‌كند و با تهيي سلاح، در مسير عبور وي كمين مي‌گيرد تا او را هدف گلوله قرار داده و به قتل برساند؛ ولي به هنگام تيراندازي دچار اضطراب شديد مي‌گردد و در نتيجه به جاي آنكه الف را نشانه بگيرد، عابري را هدف قرار داده و به زندگي وي خاتمه مي‌دهد. به اين ترتيب قتل ناشي از اشتباه در هدف يعني ناكام ماندن جرمي كه مقصود مرتكب بوده و وقوع جرم ديگر به علت اشتباه اوست. مانند كسي كه قصد قتل شخص معيني را دارد، ولي به هنگام تيراندازي بنا به جهاتي از جمله عدم مهارت در هدف گيري، اشتباهاً شخص ديگري را هدف گلوله قرار مي‌دهد. در اين مثال فرض بر اين است كه تير به خطا رفته و به ديگري اصابت كرده است.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله قرارهاي دادسرا

بیشتر پرونده های کیفری پس از آنکه در دادسرا توسط بازپرس،دادیار و یا دادستان مورد رسیدگی قرار دارد با تکمیل پرونده و انجام تحقیقات مقدماتی با تنظیم کیفر خواست در دادگاه صلاحیت دار مورد رسیدگی قرار می گیرند الا در پاره ای از جرایم مانند جرایم ارتکابی از سوی اطفال یا جرایمی چون زنا و لواط که این پرونده ها مستقیماً در دادگاه مورد بررسی قرار می گیرند. بنابراین عموماً پس از اعلام جرم یا اعلام شکایت،پرونده در دادسرا تشکیل می شود و با انجام تحقیقات مقدماتی یعنی :اخذ شکایت شاکی ،تحقیق از متهم و مطلعین و شهود واقعه،بررسی گزارش پلیس،معاینه و تحقیق محلی ،کشف و ضبط اموال حاصل از جرم،انجام آزمایشهای لازم بر آلات و ادوات جرم و جلب نظر اهل خبره و کارشناس و.....بازپرس یا دادیار مکلف است نسبت به پرونده اتخاذ تصمیم نهایی کند.تصمیم نهایی مقامات دادسرا به شرح ذیل احصاء می گردد.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله روش و سیاست در فلسفه اسلامی

یک نظریه عمومی در باب معرفت دست کم می¬باید به سه پرسش اصلی در این باب پاسخ دهد: نخست آن که آیا اساسا برای آدمی امکان شناخت وجود دارد؟ یا نه، پرسش دوم آن که در صورت پاسخ مثبت به پرسش پیشین راه کسب معرفت چیست؟ این پرسش از سویی از سرچشمه و مبدا اولی دانش بشری جست و جو می¬کند و از سوی دیگر از سازو کار تکثیر آن؛ و در یک نظریه عمومی از امکان شناحت حقیقت و ذات جهان سخن می¬گوید. از این رو پیش از آغاز سخن در باب روش¬های مطالعه سیاست در فلسفه اسلامی می¬باید پاسخ این مکتب فلسفی به پرسش¬های معرفت شناختی را بدانیم.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله حفاظت فیزیکی زندان ها

پیش از پرداختن به اقدامهای سازمان زندانها و اقدامات تأميني و تربيتي كشور، تصويري اجمالي از وضعيت زندانيان ارائه مي‌شود. بر اساس اطلاعات موجود، در 5 سال گذشته ورودي زندانها به طور متوسط 8 درصد رشد داشته است. ولی، اغلب زندانيان مدت كوتاهي را در زندان سپري كرده ‌اند. 58/4 درصد زندانيانْ زن و بقيه مرد اند. بيش از 50 درصد از زندانيان به علت قاچاق مواد مخدر و روان¬گردان محكوميت خود را مي‌گذرانند. 5/83 درصد زندانيان تحصيلات زيرديپلم دارند و 71/95 درصد آنان بالاي 19 سال سن دارند. 86/71 درصد از زندانيان براي نخستین بار وارد زندان شده‌ اند. سازمان زندانها و اقدامات تأميني و تربيتي كشور بر اساس وظايف و مسئوليتهاي خود، اقدامهای گسترده¬ای را براي اصلاح و تربيت زندانيان انجام داده که مهم‌ترين آنها در دورة پنج¬سالة اخير (از سال 78 تا 82) به شرح زير است.

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله امر به معروف نهی از منکر

براي حفظ هر جامعه در برابر خطر فساد ، انحراف و سقوط ،نظارت عمومي ، و در بعضي موارد نظارت گروهي خاص به عنوان نماينده « ولي فقيه » لازم است ، تا بر آنچه بر جامعه مي گذرد نظر داشته ، اجتماع و افراد را از رفتن به سوي فساد و انحرافات حفظ نمايند . اين موضوع در اسلام به طور وسيع ، حساب شده و منطقي تحت طرح « لزوم دو وظيفه بسيار مهم امر به معروف و نهي از منكر » عنوان شده است . كه چنانچه اين طرح و برنامه درست پياده شود ، اهرمي نيرومند براي ريشه كن كردن فساد و عاملي استوار براي سوق دادن فرد و جامعه به سوي تكامل همه جانبه معنوي و مادي خواهد شد . بر همين اساس ، آيانت و روايات بسيار ، مسلمانان را به انجام اين دو وظيفه مهم الزام مي كند و تأكيد فراوان در حفظ اين دو وظيفه مي نمايد تا آنجا كه در سخني پيامبر ( ص ) فرمود : « من امر بالمعروف و نهي عن المنكر فهو خليفه الله في ارضه و خليفه رسول الله و خليفه كتابه »

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله بررسی شرایط فعل سوریه از منظر الگوی امنیت با توجه به ریشه یابی آن و انطباق با قومیت در این کشور

جمهوری عربی سوریه با مساحتی حدود 185180 کیلومتر مربع، هشتاد و هفتمین کشور جهان از نظر وسعت محسوب می شود. این کشور در جنوب غرب آسیا و ساحل شرقی دریای مدیترانه واقع گردیده و از شمال با ترکیه، از شرق با عراق و از جنوب را رژیم صهیونیستی و اردن، از غرب با لبنان و دریای مدیترانه هم مرز است. سوریه در منطقه خاورمیانه قرار دارد و از کشورهای مهم این منطقه به حساب می آید. مرزهای مشترک این کشور با کشورهای همجوار به شرح ذیل می باشد:

ادامه مطلب + دانلود

دانلود مقاله حق ارتفاق نسبت به ملك غير و در احكام‌ و آثار املاك‌، نسبت به املاك مجاور

بشر داراي زندگي اجتماعي است. لازمه زندگي اجتماعي مجاورت و مشاركت با سايرين است. لذا تدوين پاره‏اي از مفاهيم و رعايت بعضي قوانين از ضروريات زندگي اجتماعي مي‏باشد. از جمله اين مفاهيم مي‏توان به حقوقي كه اشخاص نسبت به املاك خود و سايرين دارند اشاره كرد. اهميت رعايت حقو ق همسايگان به قدري است كه پيامبر اكرم (ص) مي‏فرمايد : للجار حق (همسايه حقي دارد) و در جايي ديگر مي‏فرمايد اذا اراد احدكم ان يبيع عقاره فليعرضه علي جاره (وقتي كسي بخواهد خانه يا ملك خود را بفروشد بايد نخست همسايه خويش پيشنهاد كند.) در اين مقال سعي شده تا آثار و احكام مربوط به ارتفاق ،املاك مجاور، حرائم املاک ، قوانين مربوط ، ضررهاي نامتعارف همسايگي و همچنین محدودكننده‌ هاي‌ مالكيت مورد بحث و بررسي قرار گيرد.

ادامه مطلب + دانلود
    
صفحه 10 از 323اولين   قبلي   5  6  7  8  9  [10]  11  12  13  14  بعدي   آخرين   
رفتن به صفحه:   برو 

1
 
 

 

 
 

 

 

 

 

 
 
تمامی حقوق این سایت متعلق بهOloomSara.com می باشد.
Copyright © 2013 - All rights reserved
طراحي سايت و بهينه سازي وب سايت توسط پورتال فراتک