تماس با ما درباره ما اعضای ویژه تبلیغات فروشگاه انجمن آپلود پروژه شما صفحه نخست

تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

 
  جستجوی پیشرفته مطالب: پروژه ، تحقیق و مقالات علمی > ادبیات  > پروژه ، تحقیق و مقاله فارسی
 
 

 
دانلود رایگان مقاله و تحقیقات رشته ادبیات
 
   
عنوان مطلب : دانلود رایگان تحقیق مولوی

تاریخ ایجاد 1392/06/10    تعدادبرگ: 37   قیمت:  تومان  تعدادمشاهده  267

مقدمه
جلال الدین محمد بن بهاء الدین محمد بن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی معروف به مولوی یا ملای روم ، که نسبت وی به ابوبکر صدیق خلیفه و پدرش از سوی مادر، دخترزاده سلطان علاء‌الدین محمد خوارزمشاه می باشد. حضرت مولانا جلال الدین محمد بلخی مشهور به مولوی خداوندگار، رومی و ملای روم، در ششم ربیع الاول سال 604 هـ. ق در بلخ، در یکی شهرهای افغانستان، پا به عرصه وجود گذاشت. پدرش بهاء الدین ولد (543-628 ه.ق) ملقب به سلطان العلماء ، یکی از بزرگان صوفیه و اعاظم عرفا بود که افلاکی خرقه او را به احمد غزالی نسبت می‌دهد و پدر مولانا مردی به حال و با ذوق کمال بوده است. کتاب مدّونی از مجالس و مواعظ او به نام «معارف بها ولد» به جا مانده که از نظر زیبایی و لطافت بیان، یکی از بهترین کتب نثر در زمینه عرفان به حساب مي‌رود. این کتاب، مبانی خمیر مایه‌های فکری مولانا را تشکیل می داده است. بطوریکه در مناقب العارفین از قول همسر مولانا نقل شده است : «در خانه ی ما چراغ پایه‌یی بود که به طول قد آدمی ساخته بودند، همانا که حضرت مولانا از اول شب تا طلوع فجر، بر سر پای ایستاده، معارف حضرت بهاء ولد را مطالعه می کرد.
شیخ بهاء الدین ولد مانند دیگر عارفان، منافشات کلامی و فلسفی را اسباب وصول به حقایق نمی‌دانست و معتقد بود که برای حصول معرفت و کشف حقیقت، باید به مسلک طریقت پیوست.
سلطان العلماء در سال 617 هـ.ق با اعضای خانواده و جمعی از دوستان و مریدان خود بلخ را به مقصد زیارت بیت الله الحرام ترک نمودند بهاء الدین و همراهان پس از زیارت خانه خدا، به دیار روم رسیدند و مورد استقبال قرار گرفتند.
چندی نگذشت که سلطان العلماء به تدریس و ارشاد مستعدان و طالبان پرداخت و همگان از سخنان گهربار و تاب دار او بهره کافی و وافی را بردند. سرانجام آن ستاره آسمان در سال 628‌هـ.ق در قونیه در‌گذشت و در همانجا به خاک سپرده شد. بعدا مولانا به جای او نشست و زمام تربیت و هدایت مریدان را به عهده گرفت.
همه کــردند رو به فرزنــدش کـــه تویـــی در جمــال مــاننــدش
شاه مازین پس، تو خواهی بود از تو خواهیم جمله مایه و سود (ولد نامه)
مولانا در این زمان جوان 25 ساله ای بود که در همه علوم و معارف متداول آن زمان از علوم و فنون عقلی و نقلی، سرمایه کافی را اندوخته بود. همچنان در فقاهت و اجتهاد دست بالا و توانائی داشت.
مولانا در آستانه چهل سالگی بود که در حوالی سال 642 هـ.ق ، حادثه شگرفی رخ داد و بنیاد هستی مولانا را به کلی زیر و رو کرد.
ایام به آرامی می گذشت، قونیه در آرامش و سکوت کامل بود، مولانا بر مسند تعلیم و ارشاد و قوم مغول در تاراج.
ناگاه ترکی لاابالی و بی پروا او شهر آشوب از راه می رسد و دل و جان مولانا را یکسره به یغما می برد.
شمس پیوسته در سیر و سفر بود و خضروار گمشدگان بیابان و تشنگان لب دریا را هدایت می کرد و به سرعت ناپدید می شد. از این لحاظ به «شیخ پران» و «شمس پرنده» لقب یافته بود.
شمس در مقالات خود آورده است که : او را با عوام الناس کاری نبوده و مستقیما به راهنمایی پیران کامل می پرداخته و آنهارا به کمال می رسانده است.»
 


برای ورود یا ثبت نامکلیک کنید

کلمات کلیدی مرتبط:
دانلود رایگان تحقیق مولوی,دانلود رایگان مقاله مولوی,دانلود رایگان تحقیق, مولوی,دانلود پروژه رایگان,دانلود پایان نامه رایگان,دانلود مقاله رایگان,دانلود تحقیق رایگان,سایت علوم سرا,تحقیق ادبیات
مقالات مرتبط
دانلود رایگان تحقیق نیما یوشیج - کماندار بزرگ کوهساران
دانلود رایگان تحقیق نگاهی به تولدی ديگر فروغ فرخزاد
دانلود رایگان تحقیق نگاهی به بدیع در جلد سوم مثنوی
دانلود رایگان تحقیق نقدی بر آثار احمد شاملو
دانلود رایگان تحقیق ناصر خسرو
دانلود رایگان تحقیق مولوی و استعاره های عشق
دانلود رایگان تحقیق مولانا از بلخ تا قونيه
دانلود رایگان تحقیق مهدی اخوان ثالث
دانلود رایگان تحقیق منوچهر آتشی
دانلود رایگان تحقیق منشات خاقانی
دانلود رایگان تحقیق مقايسه داستان پير چنگی مولوی با داستان پير رباب نواز عطار از مثنوی
دانلود رایگان تحقیق مخزن الاسرار
دانلود رایگان تحقیق مختصری در احوال و آثار نظامی
دانلود رایگان تحقیق محمد حسین شهریار
دانلود رایگان تحقیق محمد تقی بهار
دانلود رایگان تحقیق نيما يوشيج
دانلود رایگان تحقیق مثنوی
دانلود رایگان تحقیق مبانی فلسفه عرفان ايرانی
دانلود رایگان تحقیق لئوناردو داوینچی
دانلود رایگان تحقیق لوئيس مامفورد
1
 
 

 


 
 

 
 
تمامی حقوق این سایت متعلق بهOloomSara.com می باشد.
Copyright © 2013 - All rights reserved
طراحي سايت و بهينه سازي وب سايت توسط پورتال فراتک