تماس با ما درباره ما اعضای ویژه تبلیغات فروشگاه انجمن آپلود پروژه شما صفحه نخست

تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

 
  جستجوی پیشرفته مطالب: پروژه ، تحقیق و مقالات علمی > ادبیات  > پروژه ، تحقیق و مقاله فارسی
 
 

 
دانلود رایگان مقاله و تحقیقات رشته ادبیات
 
   
عنوان مطلب : دانلود رایگان تحقیق مختصری در احوال و آثار نظامی

تاریخ ایجاد 1392/10/15    تعدادبرگ: 118   قیمت:  تومان  تعدادمشاهده  419

 فهرست مطالب
عنوان صفحه
مختصري در احوال وآثار نظامي 3
زبان شعر و سبك سخن سرايي نظامي 6
اسكندر و سابقه تاريخي اسكندر نامه ها 10
اسکندرنامه نظامی 17
سبك اسكندر نامه 22
علم بیان 26
تصوير و تصوير گري (ايماژ) 30
تقسيم بندي صور خيال 35
تشبيه 36
مجاز 45
کنایه 46
تشخیص 49
رنگ در كلام نظامي 95
منابع و مأخذ 117

مختصري در احوال و آثار نظامي
داستان سراي بزرگ زبان فارسي ، نظامي گنجه اي در قرن ششم و در شهر گنجه پاي به عرصه وجود گذاشت. نام او الياس، كنيه او ابومحمد و لقب او به گفته برخي نظام الدين و يا جمال الدين ذكر شده است. عوفي در لباب الالاب او را ‹‹ الحكيم الكامل نظامي الگنجه ›› نوشته است. او خود را آيينه غيب مي نامد و داراي دم و ذكر مسيح مي داند.
در سحر سخن چنان تمامم كايينه غيب گشت نامم
شمشير زبانم از فصيحي دارد دم معجزه مسيحي
مولد شاعر را تمام تذكره نويسان گنجه دانسته اند و او خود نيز در اشعارش نسبت خود را به گنجه تصريح نموده است.
نظامي زگنجينه بگشاي گنج گرفتاري گنجه تا چند چند
نظامي كه در گنجه شد شهر بند مباد از سلام تو نابهره مند
در مورد تاريخ ولادت و وفات او اختلاف نظر بسيار است، اما با استند به اشعار و آثار وي، ولادت او را سال 530 و تاريخ وفاتش را 614 ذكر كرده اند. نظامي در سن 84 سالگي و در شهر گنجه چشم از جهان فرو بسته و در همان مكان به خاك سپرده شده است .به گفته دكتر ذبيح الله صفا در تاريخ ادبيات در ايران، مدفن وي تا اواسط عهد قاجار باقي بوده و بعد از آن روي به ويراني نهاده است كه پس از مدتي بوسيله دولت محلي آذربايجان شوروي مرمت گرديده است.
آنچه نظامي را در تاريخ شعر و ادب فارسي ، شهره عام و خاص ساخته است، آفريدن خمسه و به تعبيري پنج گنج اوست. وي در نظم داستانهاي مختلف بر بسيارس از شاعران ايران و هندوستان كه از وي و پيروي نموده اند، برتري مسلم دارد و گوي سبقت را از همگان ربوده است. ‹‹نظامي گنجوي علاوه بر اينكه شاعري زبردست و تواناست، وطن پرستي نام آور نيز به شمار مي رود. اشعاري را كه پيرامون نام مقدس وطن (ايران) سروده، در آثار ارزنده و فنا ناپذيروي، همچون گوهرهاي درخشان است.
مثنوي اول او مخزن الاسرار نام دارد كه شامل 2260 بيت و در بحر سريع سروده شده و شاعر آنرا بنام فخرالدين بهرامشاه بن داود، پادشاه ارزنگان كه از متابعان قلبح ارسلان، پادشاه سلجوقي آسياي صغير بوده و سال 622 در گذشته است، ناميده، اين منظومه اندكي قبل از 40 سالگي نظامي در سال 570 سروده شده است . و از امهات مثنويهاي زبان فارسي و شامل بيست مقاله در موعظه و حكمت است .
مثنوي دوم وي، خسرو و شيرين نام دارد كه نظامي آنرا در سال 576 به پايان برده و شامل 6500 بيت در بحر مفرح مسدس متصور است و به اتابك شمس الدين محمد، جهان پهلوان بن ايلدگز تقديم شده است.
مثنوي سوم، منظومه ليلي و مجنون است كه نظامي آنرا در سال 584 در 4700 بيت و بنام شروانشاهد ابوالمظفر اختان بن منوچهر ساخته است.
مثنوي ديگر بهرامنامه يا هفت گنبد است كه شاعر در سال 593 بنام علاء الدين كرپ ارسلان، پادشاه مراغه در 5136 بيت ساخته و در خصوص داستان بهرام گور كه از قصه هاي معروف دوره ساساني است ، سروده شده است.
آخرين مثنوي از خمسه نظامي، اسكندرنامه است كه ا ز دو بخش شرفنامه و اقبالنامه تشكيل شده و در 10500 بيت و بنام اتابك اعظم نصره الدين ابوبكر بن محمد جهان پهلوان قلم خورده است. نظامي در نظم اين داستان قصه تقليد از فردوسي را داشت، اما با وجود همه استادي و توانائي خويش، نتوانست با آن شاعر چيره دست برابري كند.
وي علاوه بر خمسه ، ديواني حدود 20 هزار بيت سروده است كه در حال حاضر، تنها مقداري از آن در دست مي باشد. نظامي در خانواده اي مرفه بدنيا آمده و از بررسي آثار و انديشه هاي او معلوم مي شود كه دوران نوجواني را به آموختن قرآنو علوم ديني سپري كرده و به دانش هاي عقلي و نقلي زمان خود دست يافته است. وي در علوم زمان خود مطالعه داشته و به بسياري از دانشهاي روز خود مسلط بوده و همين تسلط و وسعت معلومات وي سبب آن گرديده تا نام حكيم نظامي را بر وي نهند. ‹‹ باري نظامي تركيبي است از بنوغي عالي، شخصيتي معصوم، مايل به حكمت نظريو عملي و با معلومات فراوان و تفاهم اجتماعي با بيان قوي و تصاوير شعري بديع.››


برای ورود یا ثبت نامکلیک کنید

کلمات کلیدی مرتبط:
دانلود رایگان تحقیق مختصری در احوال و آثار نظامی,دانلود رایگان مقاله مختصری در احوال و آثار نظامی,دانلود رایگان تحقیق,مختصری در احوال و آثار نظامی,پروژه رایگان,پایان نامه رایگان,دانلود پروژه,تحقیق رایگان,سایت علوم سرا,تحقیق ادبیات,تقسيم بندی صور خيال,اسکندرنامه نظامی
مقالات مرتبط
دانلود رایگان تحقیق نیما یوشیج - کماندار بزرگ کوهساران
دانلود رایگان تحقیق نگاهی به تولدی ديگر فروغ فرخزاد
دانلود رایگان تحقیق نگاهی به بدیع در جلد سوم مثنوی
دانلود رایگان تحقیق نقدی بر آثار احمد شاملو
دانلود رایگان تحقیق ناصر خسرو
دانلود رایگان تحقیق مولوی و استعاره های عشق
دانلود رایگان تحقیق مولانا از بلخ تا قونيه
دانلود رایگان تحقیق مهدی اخوان ثالث
دانلود رایگان تحقیق منوچهر آتشی
دانلود رایگان تحقیق منشات خاقانی
دانلود رایگان تحقیق مقايسه داستان پير چنگی مولوی با داستان پير رباب نواز عطار از مثنوی
دانلود رایگان تحقیق مخزن الاسرار
دانلود رایگان تحقیق محمد حسین شهریار
دانلود رایگان تحقیق محمد تقی بهار
دانلود رایگان تحقیق نيما يوشيج
دانلود رایگان تحقیق مثنوی
دانلود رایگان تحقیق مبانی فلسفه عرفان ايرانی
دانلود رایگان تحقیق لئوناردو داوینچی
دانلود رایگان تحقیق لوئيس مامفورد
دانلود رایگان تحقیق کمال الملک کمال هنر
1
 
 

 


 
 

 
 
تمامی حقوق این سایت متعلق بهOloomSara.com می باشد.
Copyright © 2013 - All rights reserved
طراحي سايت و بهينه سازي وب سايت توسط پورتال فراتک