تماس با ما درباره ما اعضای ویژه تبلیغات فروشگاه انجمن آپلود پروژه شما صفحه نخست

تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

 
  جستجوی پیشرفته مطالب: پروژه ، تحقیق و مقالات علمی > مدیریت کلیه گرایش ها > پروژه ، تحقیق و مقاله فارسی
 
 

 
دانلود رایگان مقاله و تحقیق فارسی رشته مدیریت
 
   
عنوان مطلب : دانلود رایگان تحقیق تاریخچه اجماع

تاریخ ایجاد 1392/05/22    تعدادبرگ: 19   قیمت:  تومان  تعدادمشاهده  279

تاریخچه اجماع
اجماع یعنی نظر جمعی. معمولاً هنگامی که در مورد مطلبی، گروهی مشورت می‌کنند و به اتفاق آراء یک مطلب را تصویب می‌کنند، می‌گویند در مورد آن مطلب اجماع دارند.
یکى از منابع فقه «اجماع‏» است. در علم اصول درباره حجیت اجماع و ادله آن و بالتبع طریق بهره‏بردارى از آن بحث مى‏شود.
یکى از مباحث مربوط به اجماع این است که چه دلیلى بر حجیت آن هست؟ اهل تسنن مدعى هستند که پیغمبر اکرم فرموده است: لا تجتمع امتى على خطاء یعنى همه امت من بر یک امر باطل اتفاق نظر پیدا نخواهند کرد. پس اگر همه امت در یک مساله اتفاق نظر پیدا کردند معلوم مى‏شود مطلب درست است.
طبق این حدیث ، همه امت مجموعا در حکم شخص پیغمبرند و معصوم از خطا مى‏باشند، قول همه امت به منزله قول پیغمبر است، همه امت مجموعا هنگام وحدت نظر معصومند.
بنا بر نظر اهل تسنن ، نظر به اینکه مجموع امت معصومند، پس در هر زمان چنین توافق نظر حاصل شود مثل این است که وحى الهى بر پیغمبر اکرم نازل شده باشد.

ولى شیعه اولا چنین حدیث را از رسول اکرم مسلم نمى‏شمارد. ثانیا مى‏گوید: راست است که محال است همه امت بر ضلالت و گمراهى وحدت پیدا کنند، اما این بدان جهت است که همواره یک فرد معصوم در میان امت هست. اینکه مجموع امت از خطا معصوم است از آن جهت است که یکى از افراد امت معصوم است، نه از آن جهت که از مجموع « نامعصوم‏ها» یک « معصوم‏» تشکیل مى‏شود. ثالثا عادتا هم شاید ممکن نباشد که همه امت بالاتفاق در اشتباه باشند، ولى آنچه به نام اجماع در کتب فقه یا کلام نام برده مى‏شود اجماع امت نیست، اجماع گروه است، منتها گروه اهل حل و عقد، یعنى علماء امت. تازه اتفاق همه علماء امت نیست، علماء یک فرقه امت است.

این است که شیعه براى اجماع، اصالت - آنچنان که اهل تسنن قائلند - قائل نیست. شیعه براى اجماع آن اندازه حجیت قائل است که کاشف از سنت باشد.
به عقیده شیعه هرگاه در مساله‏اى فرضا هیچ دلیلى نداشته باشیم اما بدانیم که عموم یا گروه زیادى از صحابه پیغمبر یا صحابه ائمه که جز به دستور عمل نمى‏کرده‏اند، به گونه‏اى خاص عمل مى‏کرده‏اند، کشف مى‏کنیم که در اینجا دستورى بوده است و به ما نرسیده است.

اجماع محصل و اجماع منقول
اجماع - چه به گونه‏اى که اهل تسنن پذیرفته‏اند و چه به گونه‏اى که شیعه بدان اعتقاد دارد - بر دو قسم است: یا محصل است‏یا منقول. اجماع محصل یعنى اجماعى که خود مجتهد در اثر تفحص در تاریخ و آراء و عقاید صحابه رسول خدا یا صحابه ائمه یا مردم نزدیک به عصر ائمه، مستقیما به دست آورده است.
اجماع منقول یعنى اجماعى که خود مجتهد مستقیما اطلاعى از آن ندارد، بلکه دیگران نقل کرده‏اند که این مسئله اجماعى است. اجماع محصل البته حجت است، ولى اجماع منقول اگر از نقلى که شده است‏یقین حاصل نشود قابل اعتماد نیست. علیهذا اجماع منقول به خبر واحد حجت نیست، هر چند سنت منقول به خبر واحد حجت است. به نقل از سایت الشیعه
درس ششم اجماع و عقل
اجماع
يكى از منابع فقه (( اجماع )) است . در علم اصول درباره حجيت اجماع و ادله آن و بالتبع طريق بهره بردارى از آن بحث مى شود .
يكى از مباحث مربوط به اجماع اين است كه چه دليلى بر حجيت آن هست ؟ اهل تسنن مدعى هستند كه پيغمبر اكرم فرموده است : لا تجتمع امتى على خطاء يعنى همه امت من بر يك امر باطل اتفاق نظر پيدا كردند معلوم مى شود مطلب درست است .طبق اين حديث , همه امت مجموعا در حكم شخص پيغمبرند و معصوم از خطا مى باشند , قول همه امت به منزله قول پيغمبر است , همه امت مجموعا هنگام وحدت نظر معصومند .
 


برای ورود یا ثبت نامکلیک کنید

کلمات کلیدی مرتبط:
دانلود رایگان تحقیق تاریخچه اجماع,دانلود رایگان مقاله تاریخچه اجماع,دانلود رایگان تحقیق,تاریخچه اجماع,دانلود پروژه رایگان,دانلود پایان نامه رایگان,دانلود مقاله رایگان,دانلود تحقیق رایگان,سایت علوم سرا,تحقیق مدیریت
مقالات مرتبط
دانلود رایگان پایان نامه نقش زنان کارآفرین در توسعه اقتصادی کشور
دانلود رایگان پاورپوینت كايزن (بهبود مستمر)
دانلود رایگان مقاله مكانيزم تفكيك بحرانهاي عارضي از بحرانهاي هدايت شده
دانلود رایگان مقاله مدل سازي سيستمي فرآيند
دانلود رایگان مقاله كارمند يابي
دانلود رايگان تحقيق مدیریت سازمانی
دانلود رايگان تحقيق مديريت رفتار سازماني در هزاره جديد
دانلود رايگان تحقيق مديريت آموزش عالي
دانلود رايگان تحقيق كاربرد فرآيند تحليل سلسله مراتبي در برقراري سيستمهاي مديريت
دانلود رايگان تحقيق سرپرستی سازمان
دانلود رايگان تحقيق سبک های سرپرستی
دانلود رايگان تحقيق سازمان و مدیریت
دانلود رايگان تحقيق روند تكامل مديريت
دانلود رايگان تحقيق خلاصه ای از برنامه ریزی مديريت استراتژیک و مدل برایسون
دانلود رايگان تحقيق چارچوب آناليز عملياتي براي آموزش سازماندهي و آمادگي مركز عملياتهاي اضطراري
دانلود رايگان تحقيق جایگاه توسعه مدیریت در تعالی سازمان
دانلود رايگان تحقيق تصميم گيري در شرايط عدم اطمينان
دانلود رايگان تحقيق تصميم گيري و مدیران
دانلود رايگان تحقيق تحول در شناخت درآمد
دانلود رايگان تحقيق نظريه انتظار
1
 
 

 


 
 

 
 
تمامی حقوق این سایت متعلق بهOloomSara.com می باشد.
Copyright © 2013 - All rights reserved
طراحي سايت و بهينه سازي وب سايت توسط پورتال فراتک